e-mail: suverenw@gmail.com

Свій погляд

Україна для тих, хто її любить!

Пошук

Новини з відусиль

1. Загальні положення

           В цьому розділі вихід з території противника розглядається в загальному плані. Наступні глави розглядають два варіанти виходу з території противника в короткостроковому і довгостроковому плані, види і характер допомоги, на яку можна розраховувати, і вихід в специфічних умовах, включаючи операції із забезпечення стабільності.

      Знаходження на території супротивника може бути короткостроковим або довгостроковим. У першому випадку повернення можливе, коли територія знаходиться під контролем дружніх сил, і може бути здійснений протягом декількох годин або днів. Така ситуація може скластися після ізоляції, коли той хто виходить має необхідну їжу і одяг і коли він в цілому орієнтується щодо напрямку, відстані і характеру місцевості. У другому випадку людина, яка намагається здійснити вихід, як наприклад, збитий льотчик або втікач військовополонений, повинен пересуватися по зовсім незнайомій місцевості, можливо протягом тривалого часу з невеликим запасом їжі або спорядження.

 

      Пристосуваннями, що полегшують вихід, є предмети спорядження, призначені для специфічних цілей, - надання допомоги тим, хто здійснює вихід з території противника.

Успішний вихід залежить перш за все від здатності підготувати детальний план, який би включав:

      - спорядження

      - виживання;

      - вихід на дружню територію.

При пересуванні по території противника Вам необхідно буде дотримуватися елементарних правил пересування, маскування і укриття.

      Не поспішайте -поспешність під час пересування збільшує втому і знижує пильність. Терпіння, розсудливість і рішучість - це ключові поняття для виходу. Будьте впевненими, уважними.

      Запасіться їжею.

      Намагайтеся зберегти якомога більше сил для критичних моментів.

      Відпочивайте і спіть якомога більше.

      Вихід може зажадати вміння жити без укриття протягом тривалого часу і ходіння пішки по пересіченій місцевості, часто в сувору погоду. Знання техніки виживання є надзвичайно важливим.

      2.2. ТЕХНІКА ВИХОДУ З ТЕРИТОРІЇ ПРОТИВНИКА

       2.2.1. початкові дії

            Ви здійснюєте вихід з території противника, коли перебуваєте один на ворожій території і не маєте можливості дістатися до свого підрозділу. Щоб не бути вбитим, захопленим силами противника, покиньте довколишній район якнайшвидше і виберіть укриття на безпечній відстані. Оцінити ситуацію і підготувати план дій необхідно до того, як покинете початкове укриття.

      Час, на який ви залишитеся в попередньо вибраному місці, визначається активністю противника, вашим фізичним станом і терпінням. Це час «сплячки» необхідно використовувати, щоб відновити сили і продумати питання про вихід. Коли настане момент пересування, використовуйте підготовлений план. Необхідно також розробити альтернативні плани і заходи, що враховують як можна більше число ймовірностей.

       2.2.2. пересування

      Моменти пересування, мабуть, найбільш вразливі фази виходу. Багато з тих які здійснювали вихід були спіймані через те, що вони йшли по найбільш легкому і найкоротшиму маршруту або не змогли використати просту техніку ведення розвідки, баражування, маскування і укриття.

Як правило, самим безпечним маршрутом є той, який уникає великих доріг і населених районів, незважаючи на те, що він вимагає великих витрат часу і сил.

Необхідно максимально використовувати укриття і маскування. Рекомендується використовувати природні укриття, які дають темрява, лісисті райони, дерева, чагарник і складки місцевості; будь-який спосіб, який застосовується для того щоб замаскуватися або сховатися, збільшить шанси на успіх.

Здійснюючи вихід, ви повинні оцінити необхідність маскування. Не завжди переодягання в цивільний одяг в розрахунку на те, що вас приймуть за місцевого жителя, є правильним, цю ідею треба виключити всюди, де расові та етнічні риси відмінні від населення в районі вашого виходу. Навіть в місцях, де расові відмінності не видаватимуть вас, особливості ходи, їжі, куріння плюс незнання мови швидко можуть викликати підозру, яка призведе до з'ясування особистості та можливого захоплення.

      1) Якщо ви військовослужбовець, відповідно до існуючого міжнародного права ви є представником воюючої сторони до того моменту, коли вас захоплять. До тих пір, поки солдат носить військову форму, він повинен підкорятися наказам, уникати захоплення і не здаватися добровільно. Це передбачає вчинення з вашого боку актів насильства проти справжніх військових цілей, не побоюючись того, що вас будуть переслідувати після захоплення за порушення місцевого кримінального законодавства. Наприклад, припустимо вбити при виконанні обов'язку будь-якого супротивника, який спробував би перешкодити вашим зусиллям уникнути захоплення.

Це положення не поширюється на вас як на особу що виходить з території противника. Такого роду вбивство, вчинене вами в даній якості, може розглядатися як кримінальний злочин, і ви підпадаєте під рішення суду і покарання.

      2) Стаття 29, частина IV Гаазької конвенції говорить, що солдат може розглядатися шпигуном тільки тоді, коли, діючи таємно, він намагається добути інформацію про противника на території, де противник веде операції, з наміром повідомити цю інформацію або передати її після повернення своєму вищому командуванню. Таким чином, солдати в формі, що виконують розвідувальну місію, вважаються шпигунами.

      3) Право вважатися військовополоненим втрачається, коли ваш статус військовослужбовця навмисно приховається у ворожій країні з метою збору військової інформації або ведення війни. Тому, якщо ви спіймані переодягненим або одягненим у військову форму противника, ваше завдання довести, що ви приховували свій статус не з метою збору військової інформації або ведення війни.

      4) Від переодягання не варто відмовлятися повністю, оскільки може виникнути ситуація, коли люди, які надають сприяння, можуть переконати вас змінити одяг. Якщо, всеж, ви передбачаєте переодягання, залиште собі розпізнавальні знаки, нашивки або картку, що засвідчує вашу особу.

      *Вдень і вночі*.

      1) По можливості пересувайтеся під покровом темряви. Якщо, всеж, ви підозрюєте, що ваше місцезнаходження відомо противнику або місцевим жителям, йдіть негайно.

      2) По можливості потрібно поспостерігати за місцевістю, яку належить перетнути вночі, протягом світлового дня. Будьте особливо уважні по відношенню до укриттів на цій місцевості і перешкод, які вам доведеться подолати.

      *Карта*. Жодну карту району, яка у вас є, не можна позначати. Позначки на карті в руках противника можуть поставити під загрозу людей і місця, де було надано сприяння. Не залишайте випадкових слідів на карті. Забруднені пальці залишають такі ж помітні сліди, як і олівець.

      * Притулок *. Потрібно уникати таких притулків, як покинуті будинки, комори, печери, стоги сіна і подібні укриття. Вони майже напевно привернуть увагу противника в ході пошуків втікача. Хоча до притулку такого типу в принципі ви можете буть приречені, місцевість і кліматичні умови можуть обмежити ваш вибір.

      * Пересування *. Швидкість і відстань в здійсненні вашого плану мають другорядне значення. Пам'ятайте про свою головну мету: «Дістатися в намічену вами зону живим». Уникайте подолання великих відкритих майданчиків в день. Крім звичайного спостереження за такими майданчиками противник може вести спостереження за допомогою безпілотних літальних апаратів «дронів» або літаків. Якщо ж така необхідність з якихось причин штовхає вас на ризик - подбайте про якість своєї маскування.

       2.2.3. перешкоди

      Під час виходу можуть зустрітися численні перешкоди, які можуть перешкодити вам або вплинути на вибір маршруту. Ці перешкоди можуть бути розділені на природні, такі, як річки, потоки або гори, і людські перешкоди, такі, як прикордонні наряди або війська противника. Одні з цих перешкод можна використовувати в своїх цілях, інші можуть створити перешкоду.

      * Природні перешкоди *.

      1) Річки та потоки. Коли ви переправляєтось через річки і потоки, рідко можна скористатися мостами, так як противник зазвичай встановлює контрольні пункти в цих місцях. Залишається вибрати перетин вбрід, вплав, на човні або іншим способом.

      2) Гори. У гірських районах виживання може стати головною турботою. Може вийти так, що вам доведеться залишатися в одному місці протягом тривалого часу, можливо, навіть чекати весни перед тим, як спробувати пересуватися. Багато гірських районів, однак, є притулками, які дають укриття, воду, їжу і там немає густонаселених місць. Крім того, в місцях, де будинки і ферми знаходяться на великих відстанях один від одного, шанси отримати допомогу від окремих людей більш великі.

      * Штучні перешкоди *.

      1) Дріт під струмом.

      Ознаками огорожі під струмом є:

      1. Мертві тварини.

      2. Ізолятори на дроті.

      3. Спалахи на дроті, які бувають під час сильних штормів і короткого замикання.

      Для того щоб визначити, чи знаходиться дріт під струмом, використовуйте простий і швидкий спосіб перевірки. Обережно підійдіть до дроту, не роблячи різких рухів, щоб випадково не зачепити її. Потримайте стебло трави або мокру палицю на дроті. Якщо вона під струмом, ви отримаєте легкий удар, але не постраждаєте.

      2) Заражені райони.

      Може виникнути проблема перетину районів, які були заражені в результаті застосування дружніми силами або противником хімічної, бактеріологічної чи ядерної зброї. Хімічне зараження можна припустити за такими ознаками:

- воронки від снарядів з рідиною на дні;

      - краплі на рослинності;

      - вода з плівкою на поверхні;

      - незрозумілі трупи тварин;

      - знебарвлення рослинності, не пов'язане зі зміною пори року.

      Примітка: без захисного одягу, маски та інших необхідних пристосувань по можливості обходьте такі місця.

    

Перетин кордону

      1) Перетин одного або декількох кордонів є великою проблемою. Прикордонна зона може проходити в будь-якій місцевості.

      2) В районах, де немає чітко визначеного природного поділу, по якому проходить кордон, можуть зустрічатися штучні перешкоди, такі, як дріт під струмом або колючий дріт з вмонтованою сигналізацією, протипіхотними мінами або освітлювальними ракетами. Відкриті простори можуть патрулюватися, особливо в темний час доби.

      3) На відкритих просторах противник може застосовувати прожектори і влаштовувати контрольно-слідові смуги для виявлення перебіжчиків.

      4) План перетину кордону має бути обдуманим і передбачати можливість використання переваг в дуже погану погоду як найбільшої перешкоди для супротивника, або задіяти райони, де сили противника найбільш розтягнуті. Ці райони зазвичай знаходяться там, де є природні перешкоди.

      5) Перетинати кордон слід по можливості вночі. У разі необхідності перетину кордону днем ​​виберіть місце для перетину, яке дає максимальні захист і прикриття. Потім уважно спостерігайте за цим місцем протягом декількох днів з тим, щоб визначити:

      - число охоронців;

      - систему постів;

      - повітряне патрулювання і його періодичність;

      - межі районів, в яких ведеться патрулювання;

      - розташування, освітлювальних ракет, сигналізації.

Перетин лінії фронту

      1. Загальні положення. Важким завданням в будь-якій ситуації є спроба перетнути передній край місцевості, де йдуть бойові дії. Якщо ви не в змозі визначити загальний напрямок в сторону дружніх військ, залишайтеся на місці і спостерігайте за пересуванням військових сил противника або постачання, шумом і спалахами в районі бойових дій або вогнем артилерії противника. Після виходу в зону бойових дій виберіть вкриту позицію, з якої найкраще спостерігати за полем бою. Виберіть маршрут і критичні складки місцевості, за якими ви можете орієнтуватися, коли будете перебиратися в розташування дружніх сил під покровом темряви. Необхідно ретельно відібрати кілька альтернативних маршрутів з тим, щоб уникнути «легких» підходів до лінії дружніх сил, які найімовірніше накриваються вогнем дружніх сил і ворожими патрулями. Якщо ви у військовій формі, виберіть час, щоб здатися днем ​​і досить близько, щоб вас могли помітити дружні війська.

      2) Дружні патрулі. Слідкуйте за дружніми патрулями. Коли ви помітили патруль, залишайтеся на своєму місці і дайте патрулю наблизитися. Коли патруль підійде досить близько, щоб дізнатися вас, витягніть білу матерію і викрикуючи вітання. Настійно необхідно, щоб під час контакту було достатньо світла з тим, щоб патруль міг дізнатися вас. У разі, якщо ви вирішили не вступати в контакт, ви повинні, по можливості простежити їх маршрут і виходити на лінію дружніх військ приблизно в тому ж місці. Це дасть вам можливість уникнути мінних полів і мін-пасток.

      3) наші дружні передові пости. Якщо ви не в змозі увійти в контакт з дружнім патрулем, єдиною альтернативою може служити прямий вихід до позицій на передовій лінії. Це зажадає вміння повзати по-пластунськи через передові позиції противника до найближчої позиції, займаної дружніми військами. Ці дії потрібно виконувати в нічний час. Як тільки ви опинитеся близько позицій дружніх військ, не намагайтеся, однак, встановити контакт до тих пір, поки не буде достатньо світло, щоб вас впізнали. Що ж стосується встановлення контакту з дружнім патрулем, викрикуючи щось і помахайте білою матерією.

      * Порятунок з використанням повітряних засобів *. Якщо ймовірно порятунок з використанням вертольота або літака, використовуйте стандартний сигнал лиха SOS і способи подачі сигналів. Сигнали з землі повітряним засобам повинні подаватися таким чином, щоб їх легко можна було відразу прибрати, оскільки ворожий вертоліт чи літак також може пролітати поблизу від того місця, де ви знаходитесь.

      2.3. КОРОТКОСТРОКОВЕ Знаходження НА ТЕРИТОРІЇ ПРОТИВНИКА

       2.3.1. спеціальні аспекти

      Вихід після короткострокового перебування на території противника можливий в разі, коли ви перебуваєте недалеко від дружньої території в результаті ізоляції підрозділів або окремих військовослужбовців, які відділені або втратили зв'язок зі своєю частиною.

Вихід після короткострокового перебування на території противника можливий в разі, коли ви перебуваєте недалеко від дружньої території в результаті ізоляції підрозділів або окремих військовослужбовців, які відділені або втратили зв'язок зі своєю частиною.

      Принципи та допомогу, які розглядалися в попередньому розділі, можна застосувати й у даному випадку.

       2.3.2. Небезпеки для підрозділів, які потрапили в ізоляцію

      У минулому більшість полонених захоплювалося тоді, коли їх підрозділи потрапляли в ізоляцію в результаті дії противника. Відповідно до сучасних уявлень про ведення військових операцій на суші небезпека оточення існує всюди для бойових підрозділів.

      Коли підрозділ потрапляє в оточення, необхідно:

      - продовжувати виконувати завдання, як це спочатку пропонувалося;

      - обороняти існуючі позиції;

      - прориватися в райони, що знаходяться під контролем дружніх військ;

      - виходити шляхом просочування;

      - поєднувати вищезгадані дії.

       2.3.3. Оборона існуючих позицій

      Оборона зайнятої позиції може бути зроблена, коли ваше підрозділ займає чи може висунутися на добре обороняється рубіж і коли можливий швидкий підхід дружніх сил. Рішення про те, почекати з виходом з оточення або зробити його, виносить безпосередньо вище командування. Якщо зв'язок з командуванням втрачена, рішення приймає старший за званням.

      * Прорив в райони, що знаходяться під контролем дружніх сил *.

      1) Прорив за доцільне, коли ворожі сили, що протистоять ізольованому підрозділу, відносно слабкі. Якщо рішення на прорив прийнято, то прорив повинен бути здійснений так скоро, як практично це можливо. Чим довше відкладаються активні дії, тим більше перевага для противника.

      2) Поспішно задуманий, але активно проведений план може в деяких випадках бути краще, ніж продуманий, але несвоєчасне план. Прорив на практиці може бути поліпшений за рахунок переваги, створюваного темрявою або поганими погодними умовами. Це, однак, залежить від ситуації.

       2.3.4. Вихід з території противника шляхом просочування

      Альтернативою прориву є вихід з території противника шляхом просочування. Це може бути найкращим рішенням, якщо прорив практично неможливий. Розбийтеся на групи по чотири людини з командиром в кожній. Ця чисельність груп знижує можливість виявлення, покращує рухливість і контроль і збільшує впевненість за рахунок того, що військовослужбовці особисто знають один одного.

       2.3.5. інші альтернативи

      Будь-який інший спосіб дій, щоб уникнути захоплення, виправданий в тій мірі, в якій він не порушує існуючі норми ведення війни. У разі, якщо ці норми порушуються, ви підпадаєте під суд як військовий злочинець; наприклад, якщо убитий заручник, який більше не потрібен для цілей втечі або виходу з території противника, або якщо емблема Червоного Хреста використовується не за призначенням для того захисту, на яку ви не має права розраховувати.

      Поєднання будь-який з цих альтернатив може з'явитися рішенням для конкретно взятої ситуації.

       2.3.6. Способи виходу з території противника

      1) Коли ви виходите в поодинці, уникайте паніки, долайте страх і шок і думайте перш за все про те, як діяти. Пригадайте відомості, отримані на останньому інструктажі, які допоможуть повернутися на дружню територію. Оцініть фактори, які можуть допомогти вам (місцевість, наявність води, зброю і т. Д.) І які можуть виявитися перешкодою (місцевість, противник, відстань і т. Д.) До того, як вибрати спосіб дій.

      2) Якщо ви були змушені вистрибнути з парашутом на території противника, вирішите, що з спорядження ви залишите і як і де ви звільнитеся від решти частини спорядження. Виходите з того, що противник спостерігав за вашим приземленням. Важливим є якомога швидше покинути місце приземлення, навіть якщо доведеться кинути спорядження.

      2) Не вступайте ні з ким в контакт за винятком особливих випадків, коли ви намагаєтеся зв'язатися з особовим складом противника, що надають допомогу в структурах, що сприяє втечі і виходу з території противника.

       2.3.7. Вихід з території противника

      в умовах операцій з підтримки стабільності

      Загальний характер цих операцій передбачає використання різноманітних способів, оскільки мало відмінностей між дружньою територією і територією противника. Райони, що знаходяться під контролем дружніх сил сьогодні, можуть завтра потрапити під контроль повстанських сил.

      * Переваги *.

1) При такому типі виходу дружні сили можуть забезпечити певну безпеку по всій країні. Тому відстані, які доведеться долати, можуть бути набагато коротший, ніж при інших бойових діях.

      2) До ступеня ризику під час контактів з місцевим населенням потрібно поставитися уважно. Коли ви виходите з дружнім особовим складом, контакт з місцевими жителями цієї країни легше. Знання навколишнього оточення, мови, звичаїв, етнічних груп та особливостей різних місцевостей робить перехід і контакт більш легким і надійним.

      3) Ви можете зорієнтуватися по відношенню до цієї позиції, місцезнаходженням дружніх підрозділів і існуючої на даний момент тактичну обстановку.

      * Перешкоди *.

      1) Важко відрізнити повстанський населення від дружнього. Оскільки урядові сили можуть використовувати проти повстанських сил напіввійськові сили, одягнені не в військову форму, можна прийняти дружні сили за повстанські та навпаки.

      2) Незначну або взагалі ніяку допомогу можна очікувати з боку місцевих жителів, які дотримуються нейтральних позицій, оскільки велика частина населення живе в страху перед повстанськими силами.

      3) Іноді для повстанських сил має сенс вибірково брати полонених з метою пропаганди, але зазвичай повстанський підрозділ не може дозволити полоненим втручатися в своє пересування. Навіть тоді, коли вони беруть полонених, повстанські сили часто ніколи не чули і ніколи не будуть дотримуватися положень Женевської конвенції про поводження з полоненими.

      4) Оскільки більшість повстань відбувається в слаборозвинених районах світу, більшість яких розташовано в тропічних і полутропіческіх районах, виживання є проблеми, характерні для цих умов.

      2.4. Довгостроковий ВИХІД З ТЕРИТОРІЇ ПРОТИВНИКА

       2.4.1. Особливості довгострокового виходу

      Довгостроковий вихід відрізняється від короткострокового виходу у декількох аспектах.

      1) Відстань від дружніх сил більше - від кількох сотень до кількох тисяч миль.

      2) Прагнення вижити і знання способів виживання набувають більш важливе значення.

      3) Такі умови, як обмеження на пересування, перевірки, що організовуються службою безпеки, і перехід кордону більш вірогідні.

      4) Необхідно вдаватися до економії запасів. Такі речі, як черевики, одяг і харчі, повинні використовуватися максимально акуратно.

      При переході на великі відстані уважно і не поспішаючи проаналізуйте будь-які можливі способи дій до того, як переберетеся з однієї щодо безпечної позиції на іншу. Можливо, противник знає про ваше існування і, ймовірно, зробив кроки до вашої затриманні.

       2.4.2. Учасники довгострокового виходу

      з території противника

      Учасниками довгострокового виходу можуть бути члени екіпажу збитого літака, особовий склад, відрізаний від висадився авіадесанту або сил, які брали участь в повітряно-десантних операціях, і втекли військовополонені.

      Дозорні пости, що висилаються на великі відстані, повітряно-десантні підрозділи, розвідпідрозділи на бронетехніці і учасники спеціальних операцій, які часто проникають всередину ворожої території, також є потенційними учасниками довгострокового виходу.

2.4.3. Прагнення до виживання і виходу

            з території противника

      Усвідомлення того, що вам, можливо, доведеться подолати сотні миль протягом багатьох місяців, може привести в зневіру. Тому необхідно сильне прагнення до виживання разом зі здатністю протистояти труднощам і подолати перешкоди.

      Рішучість вижити повинна часом підтримуватися силою волі, і потрібно визнати, що багато перешкод, які потрібно подолати, швидше за духовного порядку, ніж фізичного.

       2.4.4. Підтримка прагнення до виживання

      Деякі фактори і умови, які можуть допомогти підтримувати прагнення вижити:

      1) Почуття відповідальності. Вірність країні і військовому обов'язку.

      2) Сім'я і сімейні узи. Бажання повернутися додому, до сім'ї.

      3) Стримування почуття паніки. Зберігайте самоконтроль і аналізуйте ситуацію.

      4) Планування. Підготуйте план, який передбачає використання всіх наявних ресурсів.

      5) Терпіння. Будьте терплячі і вмійте чекати.

      6) Витривалість. Біль, незручність і інші неприємні умови повинні сприйматися як норма і долатися.

      7) Сильний допомагає слабкому. У групі допомагайте тим, хто хоче здатися. Допоможіть їм подолати труднощі, заспокоюючи їх страхи і переконуючи їх зробити все можливе.

      8) Знання способів виживання і виходу з території противника і функціонування структур сприяння втечі і виходу з території противника. Рідко можливі вихід з території противника і виживання протягом тривалого часу, якщо ви психологічно не підготовлені для того, щоб подолати всі перешкоди. Шляхом тренувань переконайтеся, що ви зможете вижити і виживете, незважаючи ні на які труднощі. Район оточення є продовженням поля бою, тому не здавайтеся до тих пір, поки у вас не буде коштів продовжувати боротьбу.

      9) Самозбереження. Керівник групи, що володіє сильною вірою і прагненням до самозбереження, збільшує шанси на виживання.

       2.4.5. міркування щодо

      довгострокового виходу з території противника

      Три головних міркування щодо довгострокового виходу з території противника: куди йти, ставлення з боку населення і міркування з приводу виживання. Деякі додаткові фактори, які не мають великого значення під час короткострокового виходу, але які можуть стати головними проблемами при довгостроковому виході.

      1) Обмеження на пересування. Такі, як комендантська година, контрольні пости, загородження на дорогах - до них потрібно бути готовим і мати заздалегідь придуману легенду.

      2) Необхідно вивчати звичаї місцевого населення з тим, щоб мати можливість дотримуватися їх, щоб не викликати підозр.

      3) Необхідно збирати і вивчати відомості про конкретні прикордонних районах.

      4) Перед вступом в контакт з місцевими жителями ретельно проаналізуйте всі плюси і мінуси.

    

       2.4.6. Планування довгострокового виходу

            Планування довгострокового виходу повинно бути тривалим, детальним, наскільки дозволять відомості про противника, і досить гнучким, щоб враховувати непередбачені обставини.

      1) Якщо вас захопили, плануйте початкові фази виходу з території противника одночасно з обмірковуванням втечі. Охоплення і дальність пересування, які визначаються планом виходу з території противника, підготовленим в період перебування в ув'язненні, змінюються в залежності від обсягу і характеру доступних відомостей про населення і місцевості, по якій належить здійснити перехід. Відомості, доступні для груп з організації втечі, можуть варіюватися від обмежених відомостей до повної інформації про заходи безпеки, що вживаються противником, контрольно-пропускних пунктах, обмежень на пересування, звичаїв населення і відомостей про те, в яких районах підтримувані Вашою країною партизани можуть вести бойові дії. У деяких випадках можуть знайтися карти району. І знову ж таки досить точні карти можуть бути складені на основі відомостей, отриманих від інших полонених і від співчуваючих або втратили пильність охоронців.

      2) Відсутність відомостей, що стосуються заходів безпеки, які використовуються противником в безпосередній близькості від місць утримання полонених, можуть привести до нового швидкого захоплення. Тому плануйте початкові стадії довгострокового виходу тоді, коли ви знаходитесь на положенні бранця. Добре організована злочинна група з підготовки втечі зазвичай може відвернути охорону на досить тривалий час до того, як втеча виявиться.

2.4.7. Можливі способи дій

      Можливі такі способи дій в умовах довгострокового виходу:

      * Вихід шляхом просочування *. Як правило, просочування - найбільш успішний спосіб дій для окремих військовослужбовців або невеликих груп, що виходять з ворожій території. Коли контакт з місцевими жителями недоступний. Ви будете змушені жити за рахунок того, що здобудете самі і виконайте весь перехід без сторонньої допомоги. У деяких районах, таких, як Арктика або пустеля, можливо, доведеться шукати допомогу у місцевих жителів з тим, щоб вижити. Способи вступу в контакт з місцевими жителями розглядаються в наступному розділі. Однак до цього способу потрібно вдаватися лише в крайньому випадку. Якщо стане відомо, що даний район є місцем дій нерегулярних бойових частин, потрібно спробувати встановити контакт з партизанськими силами. Місце бойових дій нерегулярних сил - географічний район, призначений для організації та проведення партизанських акцій і нерегулярних бойових дій.

      * Вихід шляхом обману *. У багатьох частинах світу неможливо пересуватися без контакту з цивільним населенням. Вихід шляхом обману в цих умовах необхідний. Обман може зажадати застосування маскування і використання легенд, що пояснюють вашу присутність в даному районі. Обман, можливо, найбільш важкий спосіб.

      * Поєднання цих способів *. Обставини можуть диктувати поєднання кількох способів дій. Перша фаза виходу може бути виконана без будь-якої допомоги, вдаючись до тактики просочування і виживання за рахунок того, що можна добути своїми силами. Наступні фази можуть зажадати використання обману під час проходження через населені райони.

       2.4.8. Збір відомостей про ворога

      Оскільки ви військовослужбовець за своїм минулим і по своїй підготовці, офіцери розвідки розглядатимуть вас як дуже надійне джерело інформації. Не піддавайте, однак, небезпеки свою особисту безпеку і своє прикриття заради цілей збору інформації. Проте спостерігайте і запам'ятовуйте якомога більше деталей: сили противника, озброєння, місця розташування, організація і пересування - загальноприйняті відомості для військової розвідки. Нічого не записуйте. Така інформація, знайдена при вас, може послужити приводом для звинувачень у шпигунстві.

      2.5. ВИХІД З ВИКОРИСТАННЯМ ДОПОМОГИ

       2.5.1. загальні положення

      Можна очікувати, що зазвичай є люди у ворожому або в окупованій ворогом країні, які незадоволені існуючим життям. Ці обставини сприяють створенню активного руху опору, від якого можна очікувати допомогу. В арміях деяких країн створюються спеціальні структури з надання сприяння втечі і виходу з території противника, поверненню виходять з оточення військовослужбовців союзних сил на дружню територію.

      У цьому розділі розглядається допомога, що надається органами сприяння втечі і виходу з території противника.

       2.5.2. характер сприяння

      Сприяння може варіюватися, починаючи від допомоги з боку окремих співчуваючих і закінчуючи спеціальною сіткою, створеною з місцевих жителів. Ця мережа може бути обмеженою за своїм характером, наприклад, надання сприяння в переході до кордону держави або вона може бути пов'язана з більш великими організаціями, здатними повернути вас під контроль дружніх сил.

       2.5.3. Структури сприяння побіжу

      і виходу з території противника

      Структури сприяння втечі і виходу з території противника являють собою одну або кілька секретних мереж, створених для встановлення контакту, забезпечення безпеки і, коли це можливо, евакуації особового складу дружніх сил. Від добре організованих і добре забезпечених структур можна очікувати наступного сприяння:

      - тимчасовий притулок, харчування і спорядження для наступної стадії пересування;

      - одяг і документи, дійсні для району пересування;

      - відомості про заходи безпеки противника по шляху проходження;

      - місцева валюта і транспорт;

      - медичне обслуговування;

      - надання місцевих провідників.

            2.5.4. Керівництво структурами сприяння

            побіжу і виходу з території противника

      Успіх створення структур сприяння втечі і виходу з території противника майже цілком залежить від їх безпеки. Створення структури включає ретельне планування і виконання планів в небезпечних умовах. Безпека структури часто залежить від бажання співпрацювати самого виходить з оточення, його знань про роботу структури, як вона діє, як встановити з нею контакт і які правила особистої поведінки, дотримання яких від нього вимагається. Наступні абзаци коротко узагальнюють головні аспекти діяльності структури сприяння втечі і виходу з території противника.

2.5.5. Встановлення контакту зі структурою

            Під час військових дій командувач силами в масштабі театру військових дій може інформувати бойові частини в загальному плані про райони, що знаходяться під контролем противника, де були створені структури по сприянню побіжу і виходу з території противника. Він може надати на додаток певні сигнали, які допоможуть пізнати виходять з території противника. Після того, як група сприяння втечі і виходу з території противника вийде на вас, ви будете переправлені під контролем цієї групи на територію дружніх сил або у віддалений район, після чого буде вжито заходів до вашої евакуації повітряним або морським шляхом. Організатор структури на дружній, але зайнятої противником території, зазвичай створює мережу дозорних для встановлення контакту і надання вам допомоги. Ці дозорні будуть проявляти найбільшу активність, коли ви будете перебувати в безпосередній близькості, але одночасно активно діятиме і ворожа поліція і контррозвідка. З цієї причини деякі заходи повинні дотримуватися, коли ви встановлюєте контакт.

      * Звернення *. Коли ви звертаєтеся до кого-небудь, важливо це робити за відсутності свідків і не менш важливо не підходити до будинку, коли поблизу люди. У країнах, зайнятих противником, люди разом є учасниками руху опору. Людина може відмовити в допомозі просто тому, що він вважає, що хтось бачив, як ви зверталися за сприянням. Якщо вас захоплять з місцевим жителем, який надавав допомогу, ви стаєте військовополоненим, а той, хто допомагав вам і, можливо, вся його сім'я можуть бути покарані набагато суворіше.

      * Встановлення контакту *. Не варто встановлювати контакти з місцевими жителями, поки спостереження не покаже, що вони незадоволені існуючою місцевою владою або якщо раніше отримані розвіддані не спостерігалося дружній настрій населення. Переберіться і залишайтеся в найближчому безпечному районі, де можна підготуватися до встановлення контакту. Якщо система сприяння втечі і виходу з території противника працює успішно, сторожовий знатиме про вас і буде вести пошук в безпосередній близькості, відвідуючи місця заздалегідь обумовлених контактів. Розпізнавальні знаки і символи відповідей у ​​разі використання будуть включені в інформаційні брифінги перед початком бойових дій. Рідко даються поради шукати перший контакт в селі або місті. Незнайомців легко помітити днем, а в нічний час може діяти комендантська година або інші заходи безпеки. Час для контакту повинно бути вибрано до кінця світлового дня або відразу ж після настання темряви. Темрява збільшить ваші шанси на те, щоб сховатися в разі, якщо контакт виявиться недружнім, або на те, щоб скористатися перевагою вдалого контакту для отримання подальшого сприяння.

      * Дії після встановлення контакту *. Якщо контакт встановлений, вам можуть сказати, щоб ви залишалися поблизу від того місця, де вас знайшли або, швидше за все заберуть в будинок або інше місце, яке використовується групою сприяння втечі і виходу з території противника як опорний пункт. У цей момент необхідно вирішити, довіряти чи не довіряти людині, яким установлено контакт. Якщо є який-небудь сумнів, спробуйте негайно покинути місце. Можливо також, що будинок може не належати організації сприяння втечі і виходу з території противника, а бути у володінні того, хто буде доглядати за вами до тих пір, поки групі не вдасться встановити вашу особистість і прийняти в групу зі сприяння втечі і виходу з території противника. Прийшовши до такого рішення, дотримуйтесь його і будьте уважні. Людина, що вступив з вами в контакт, або сторожовий в разі необхідності може грати роль, яка вимагає, щоб він діяв так, що його дії кидають тінь на його лояльність по відношенню до організації, що сприяє втечі, як, наприклад, підтримка хороших відносин з місцевими властями.

       2.5.6. встановлення особи

      Перевірка вашої особистості буде необхідна до того, як вас почнуть сприймати як виходить з території противника. Постійна небезпека, з якою стикаються учасники групи сприяння побіжу, - це проникнення в структуру сприяння втечі і виходу з окупованої території ворожих агентів, що видають себе за що здійснюють втечу або виходять з оточення. Будьте готові пред'явити докази, що засвідчують вашу особу або національність. Оскільки це може спричинити подальші труднощі з встановленням особи, ніколи не називайте вигаданих імені, звання, особистого номера і дати народження. Найкраще говорити якомога менше.

2.5.7. Очікування пересування за участю

      Групи сприяння втечі і виходу з території противника

      Якщо період очікування тривалий, відчай і нетерпіння можуть стати нестерпними і пробуджувати бажання покинути займаний район. Цього не можна робити, оскільки якщо вас побачать інші люди, життя тих, хто вам допомагає і існування самої групи можуть бути схильні до небезпеки.

      Виконуйте накази тих, хто допомагає вам. Якщо ви перебуваєте всередині приміщення, підтримуйте хороший фізичний стан, займайтеся помірною фізичною зарядкою. Намагайтеся пройти пішки милю або дві щодня, навіть якщо це означає ходіння по кімнаті або коридору.

      Той, хто вкрив вас, повинен мати план для якнайшвидшої евакуації з даного району, якщо противник буде прочісувати район, де ви знаходитесь. Якщо він не має такого плану, майте власний план, включаючи заходи по знищенню всіх слідів свого перебування в районі.

       2.5.8. Пересування за участю групи сприяння

      Було б серйозним підривом довіри і безпеки обговорювати при будь-якому збігу обставин з групою ранні стадії свого переходу. З причин безпеки і в інтересах захисту від проникнення в групи, ніякі відомості не повинні розкриватися. Марно також питати, куди виведе вас група або як ви врешті-решт досягнете дружній території. Не намагайтеся заучувати або запам'ятовувати імена і адреси, ні в якому разі не записуйте ці факти або будь-яку іншу інформацію. Створюйте враження, що ви користувалися сприянням з боку місцевих жителів.

      * Вихідні з території разом з вами *. Потрібна обережність у випадку, якщо група сприяння займається іншими такими ж, як ви виходять з території противника, якщо тільки вони не відомі вам особисто. Навіть тоді, коли достатньо доказів того, що інша людина дійсно виходить з території противника, ніяких відомостей розкривати не слід.

      * Пересування з провідником *. Якщо вас супроводжує провідник, то цей факт не повинен бути надбанням сторонніх. У громадському транспорті, наприклад, ніколи не розмовляйте з провідником, не давайте зрозуміти, що ви разом з ним. Це зменшить можливість для затримання вас обох в разі, якщо один з вас викличе підозру. Для супроводжуючого завжди повинна бути можливість відректися від вас, якщо він потрапить у скрутну ситуацію. Якщо ви з провідником, краще слідувати за ним на безпечній відстані, ніж йти поруч, якщо тільки вам не скажуть чинити по-іншому.

      * Розмови з незнайомцями *. Ніколи не розмовляйте з незнайомцями, якщо цього можна уникнути. Як крайній захід вдаючи глухим і німим або навіть недоумкуватим. Цей спосіб часто опинявся успішним. Щоб уникнути бесіди в громадському транспорті, вдаючи, що ви читаєте або спите.

      * Особисті речі і звички *. Чи не діставайте на людях речей, які можуть продемонструвати ваше національне походження. Це відноситься до таких предметів, як трубки, сигарети, тютюн, сірники, авторучки, олівець і наручний годинник. Слідкуйте за особистими звичками, наприклад, не наспівуйте і не насвистуйте популярні мелодії, не говоріть мимоволі лайок. У ресторанах спостерігайте і намагайтеся повторювати місцеві звичаї користування ножем і виделкою, інші форми поведінки за столом.

      * Оплата тим, хто вам допомагає *. Коли ви маєте справу з групою сприяння, не пропонуйте плату за харчування і житло або інші надані вам послуги. Ці питання будуть врегульовані тими, хто керує і фінансує групи. Якщо у вас є запас продовольства, спорядження для виживання, збережіть його як недоторканний резерв на надзвичайний випадок. Якщо у вас немає запасу продуктів, постарайтеся створити невеликий запас на випадок, якщо вам доведеться покинути групу.в