e-mail: suverenw@gmail.com

Свій погляд

Україна для тих, хто її любить!

Пошук

Новини з відусиль

В доповнення до статті "Калібри вогнепальної зброї.

В цій статті автор постарався максимально просто і доступно донести основні ази відмінності, маркування та позначення калібрів стрілецької зброї.

Всі ми сотні або тисячі разів чули ці «заношені» фрази - "калібр дев'ять міліметрів", "калібр сім шістдесят два міліметра", "трьохлінійка", 12-й калібр, 45-й калібр і т.д.
Але чому 12-й калібр більше 9-го, а 45-й менше 12-го, але більше 9-го, а 7.62 одночасно підходить до револьверу Наган, пістолету ТТ, автомата Калашникова та "трьохлінійки" ???
Технічно поняття калібр, має на увазі діаметр ствола між протилежними нарізами (в нарізні) і стінками (полями) в гладкоствольній зброї.

 

Калібр в гладкоствольному і нарізному стволі.
Щоб хоч трохи розуміти звідки взялися всі ці «калібри», «Грейн», « Гейдж і», « лінії», варто трохи озирнутися на історію і географію систем вимірювання габаритів і маси. Сьогодні ми використовуємо метричну систему, а вагу вимірюємо в грамах.

Історично склалося так що в деяких країнах таких як Америка, Британія та інших, переважно бувших колоніях цих країн, при проектуванні та виготовленні зброї користувались неметричними системами вимірювання. Згодом більшість країн що займались машинобудуванням прийшли до згоди використовувати в своїй роботі метричну систему. До того часу вже з'явилося досить багато зброї та набоїв до неї виготовлених в старій ( в нашомі випадку «дюймовій») системі зчислення. У зв'язку з цим і виникає плутанина.

Давайте спочатку розглянемо ключові моменти метричної системи. Отже, калібр в метричній системі буде виглядати наступним чином - округлений калібр кулі (відповідно до діаметру між нарізами ствла) Та приблизна довжина гільзи від основи до закраїн. Тобто 9х19 мм, 7.62х25 мм, 7.62х39 мм, 7.62х54мм, 9х39 мм і т.д.

Детальна схема патрона 9х19 конструкції Георга Люгера.

Зеленим кольором зазначено основні складові калібру.
Власне розуміння цього вже достатньо для відповіді на частину питань що стосуються калібру. Але якщо трохи заглибитися, виникнуть додаткові питання. Справа в тому, що довжина гільзи і діаметр кулі ще не всі фактори калібру. Є ще безліч інших нюансів - тип займання патрона, тип капсуля, форма гільзи і тип її екстракції (вилучення з патронника), форма самої кулі, "начинка" кулі, її вага і інші не менш цікаві подробиці.
Не будемо торкатися всіх, залишимо їх для спеціалістів в цій галузі, для себе ж відзначимо основне.

І так по порядку. У США калібр позначають в дюймах:
Дюйм (від нід. Duim - великий палець) - одиниця виміру відстані в деяких європейських неметричних системах зчислення. Історично - ширина великого пальця дорослого чоловіка (2,54см). Зазвичай дюйм дорівнює 1/12 або 1/10 ( «десятковий дюйм») фута відповідної країни. Слово «дюйм» введено в російську мову Петром I на самому початку XVIII століття. Сьогодні під дюймом найчастіше розуміють англійський дюйм, рівний 2,54 см. Крім того (в російській і англійській системах ззчислення 1 дюйм = 10 лініям ( «велика лінія»).
Тут, до речі, криється розгадка слова трьохлінійка - гвинтівка третьої лінії - 3х2.54 = 7.62 мм. До слова, на Заході використовують спеціальне позначення стосовно "російських" патронів - R. Наприклад 7.62х54 R - де R = Russian (в народі) або Rimmed (за класифікацією).
Rim (від англ. Кільце) - окремий пункт термінології боєприпасів і він оповідає нам або про тип запалення, або про тип екстракції гільзи. Патрони з кільцевим займанням багатьом відомі з погляду на патрон 0.22 LR - або в народі "мелкашка".

 

Схема демонструє відмінність займання в патроні з капсулем і патроні кільцевого запалення

Що стосується екстракції, то патрони цього типу (з закраїною) відносяться частіше до револьверних, а також до досить застарілих гвинтівкових патронів, наприклад, 7.62х54R. Даний патрон перебуває на озброєнні і використовується до цього часу (ПК, СВД), незважаючи на те, що на заході давно відмовилися від гільз цього типу віддавши перевагу кільцевій проточці.

 

 

Але повернемося до калібрів. Отже, американці використовують дюймову систему в позначенні калібру, тому у них калібри, як правило, позначені наступною схемою. Діаметр кулі (калібр ствола) в дюймах і назва фірми що розробила патрон, або зброю до якої він застосовується.
Наприклад, .45 ACP = 0.45 дюйма (11.43 мм) Automatic Colt Pistol (автоматичний пістолет Кольт). Автоматичними в ті роки називали самозарядні пістолети (на відміну від револьверів одиночної дії). У цьому калібрі обов'язково потрібно було вказати тип зброї, так як гільза патрона .45 ACP відрізнялася від гільзи патрона того ж калібру для револьвера Кольта саме тією самою закраїною.
.308 Winchester - (0.308 дюйма патрон фірми Вінчестер) = 7.62х51 мм - тут примітно, що багато спочатку мисливських патронів, згодом, надійшли на озброєння НАТО, і як армійський боєприпаси, отримали назви 7.62 NATO (.308 Winchester) 5.56 NATO (.223 Remington) і т.д.
.40 Smith & Wesson, .380 ACP і інші подібні калібри названі за цією ж схемою. Але і вона не єдина!
Для патронів на Заході існує ще багато всяких схем і позначень. Наприклад, жив собі револьверний патрон .38 (9.65mm) - жив і горя не знав. Але користувачі почали скаржитися на низьку убивчість. І з'явилися побратими - .38 Special і 357 Magnum, Поспішав і Магнум - істотно посиливши патрони в довшій гільзі.
Мало того, в старі моделі револьверів калібру .38 спокійно входили патрони-побратими, і при стрільбі нерідко рвали на шматки міст револьвера. У зв'язку з чим, в барабани револьверів виробники почали встановлювати обмежувач по довжині гільзи. Та й взагалі, існує величезна кількість схожих, але різних патронів .38 від Colt, Smith & Wesson і інших виробників.
Що ж ще вказують на патронах на Заході? Оскільки почали ми з закраїн і капсуля, підемо далі - тип і кількість пороху в патроні позначають маркуванням + P або + P + і т.д. Це, як правило, зовні ідентичні патрони, але з набагато більшою дульною енергією. Вимагають обережного поводження, тому що не кожен стол на них розрахований.
Вказують так само тип кулі - експансивні, свинцеві, м'який носик, трасуючі, бронебійні і т.д.

Вказують вагу кулі в гранах - грейн (grain) це стара одиниця міри заснована на вазі зернятка. У сучасній класифікації дорівнює 0.064 грама.
У підсумку, якщо на пачці патронів ми побачимо щось типу Winchester 9mm Luger 147gr. JHP, то розуміємо, що перед нами патрони фірми Вінчестер калібру 9 мм Люгер (9х19) з важкою експансивною оболонковою кулею вагою 9.4 грама.
Окремо варто відзначити мисливські калібри. Практично всі чули про 12-й, 16-й і інші калібри, але мало хто знає, що власне значать цифри 12 і 16, і чому 16 менше, ніж 12. Можливо, хтось помітив, що в англійському маркуванні поруч з калібром стоїть слово Gauge (Гейдж). Так ось, Гейдж це давня збройова міра, яка перекочувала до нас з тих часів, коли ширину ствола вимірювали нехитрим способом.

Брали фунт свинцю і з нього виливали кулі відповідно до діаметра ствола. Якщо в результаті виходило 12 кульок то й калібр вважався 12 якщо 16, а це могло бути тільки в випадку коли діаметр ствола був меншим, то і калібр 16. Кульки називались «Гейджами», а значить і калібр 10, 12, 16 і т.п. «гейджів»
У мисливській зброї ці калібри так і залишилися з тих часів.
Справжній діаметр ствола 12-го калібру дорівнює 18.5 мм