e-mail: suverenw@gmail.com

Свій погляд

Україна для тих, хто її любить!

Пошук

Новини з відусиль

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

1. Зайві ворушіння.
Запам'ятайте: постраждалих в ДТП і впалих з висоти до прибуття швидкої чіпати можна тільки якщо там, де вони лежать, небезпечно перебувати фізично (палаючий будинок або машина, накренилося дерево, вода, що прибуває і т.п.).
Правило «не рухати і не перевертати потерпілого без життєвої необхідності» написано кров'ю і чорнилом, які виводять страшне слово «інвалідність». Досить сказати, що рятувальники іноді воліють розбирати автомобіль навколо потерпілого, ніж насильно витягувати його звідти.

Не потрібно також смикати зайвий раз людей з підозрою на інфаркт або інсульт. Така людина не повинна йти в стаціонар на своїх двох з підтримкою, її потрібно нести на носилках. В іншому випадку «похід» може коштувати їй дуже дорого.

2. Вправлення «вивихів».
Ви на 100% впевнені, що у потерпілого вивих, і збираєтеся його вправити. Зупиніться!
Задайте собі просте запитання: чи здатні ваші очі випускати рентгенівські промені? Якщо відповідь «так», то вам до Нобелівського комітету або в найближчу психіатричну лікарню.
В інших випадках (в умовах, відмінних від тайги або пустелі) можна вправляти самостійно те, що схоже на вивих. Тому що навіть досвідчений лікар не ризикне визначати таку травму на око.
Адекватні дії в подібній ситуації: пошкоджену кінцівку знерухомити, викликати «швидку» і їхати в травмпункт.
Тепер про знерухомлення. Накладання шин - це не примотування зламаної руки до прямої палиці. Якщо вирішили зайнятися накладенням імпровізованої шини, майте на увазі: кінцівку не можна випрямляти насильно! Її прибинтовують як є - в поточному найбільш зручному для потерпілого положенні так, щоб було знерухомлене не тільки місце перелому, а й два, а в деяких випадках три найближчі суглоби.

3. Невдале жгутування.
При зупинці кровотеч методом накладення джгута (починаючи з «не там» і закінчуючи «надовго») робиться стільки помилок, що багато фахівців закликають обмежуватися просто тугою пов'язкою, згинати кінцівку в суглобі, який знаходиться вище потерпілої судини, або туго тампонувати рану.
У більшості випадків цього цілком достатньо. При цьому пов'язки не змінюють, а накладають одна на іншу. Прибулі медики по ним зможуть оперативно оцінити крововтрату.
Ну, а якщо мова йде про найстрашніше - артеріальні кровотечі, не варто витрачати дорогоцінний час на пошуки джгута. Якнайшвидше пережміть пальцями фонтан червоної крові, інакше до моменту застосування знань по жгутуванню людина може не дожити.
Навіть в разі артеріальної кровотечі пам'ятаємо, що розрахунковий час накладення джгута не більше 1 години взимку і 1,5-2 години влітку. А краще незалежно від пори року розпускати джгут кожні 20 хвилин, щоб потім потерпілий не «дякував» за втрачену кінцівку.

4. Зупинка кровотечі з носа закидання голови.
Якщо закинути голову, то кров з носа йти перестане. Ось тільки чи припиниться кровотеча? Ні. Просто кров буде стікати в носоглотку, а потім у шлунок. Ніби як нічого смертельного, але, по-перше, ми не бачимо, триває кровотеча чи ні? А по-друге, є така неприємна штука як кривава блювота.
При носовій кровотечі адекватна допомога: злегка нахилити голову потерпілого вперед, затампонувати ніздрі чистою серветкою або ваткою, змоченою в перекисі водню, а потім вже з'ясовувати причину події.

5. Лікарська терапія з натхнення.
Це самий «важкий» пункт програми, тому що, незважаючи на прямі заборони лікарів «ці ліки призначено тільки вам, чи, не радьте їх нікому», в нашій культурі прийнято рекомендувати препарати для внутрішнього застосування, виходячи з чарівного методу аналогії - «раз мені або ще комусь в цій ситуації допомагало, значить ... ». Так ось - нічого це не означає!
Якщо людині погано, не пропонуйте їй ліки, які допомагали в аналогічній ситуації. По-перше, абсолютно не факт, що схожі зовнішні симптоми викликані тією ж проблемою. По-друге, ліки мають особливості застосування, протипоказання і побічні ефекти, які не очевидні для людей без медичної освіти.
Найбільш часта «лікарська» помилка - пропонувати нітрогліцерин всім, хто тримається за грудну клітку. Наслідки такої допомоги можуть бути гірші, ніж можна уявити, аж до різкого зниження тиску до критичного рівня.
Єдиний виняток: потерпілий сам просить певний препарат або інгалятор. В цьому випадку, швидше за все, він хронік і має рекомендації від лікуючого лікаря.

6. Штучна блювота у випадках, коли її не можна допускати.
При отруєннях зазвичай радять викликати у потерпілого блювоту. Однак цього категорично не можна робити при підозрі на отруєння кислотою, лугом і іншими їдкими речовинами.
Якщо ж блювота виправдана, то не потрібно самостійно використовувати марганцівку, соду і т.п. Все що потрібно - це багато теплої води.

7. У рот йому ложку - посил невірний.
Найчастіше від насильницького всовуванія чогось в зуби страждають епілептики. Від ложок, викруток та навіть ножів, за допомогою яких жалісливі громадяни намагаються надати допомогу при нападі. Шкоди багато (зламані зуби і травми горла від металевих і обструкції трахеї і бронхів від більш тендітних предметів), а толку зазвичай мало.
Не треба з усієї сили утримувати епілептика за руки і ноги, досить злегка підтримати голову, що б уникнути травм, а коли судоми вщухнуть повернути людину набік.

8. Масло на опік, йод в рану.
Ні маслом, ні всілякими пантенолом змащувати свіжий опік не можна. Якщо, звичайно, немає бажання погіршити ситуацію.
Правильно охолоджувати уражене місце холодною водою, але тільки не хвилину-дві, а 10-15-20.
Лити йод, спирт і зеленку в глибоку рану також безглуздо - ніякої користі це не принесе. Тільки шкода. У невмілих руках ці речовини потрібні тільки для змазування подряпин. В іншому ж «чайникам» безпечніше використовувати розчин фурациліну, або закрити чистою пов'язкою (стерильною) або ж в крайньому випадку перекис водню.

9. Удари по спині подавилася.
Цей поширений спосіб допомогти людині яка поперхнулась не є найбезпечнішим. У певних випадках такі удари можуть сприяти ще більш глибокому проникненню стороннього тіла в дихальні шляхи.
Визначити чи потрапить цей випадок в категорію небезпечних заздалегідь не можна, тому найкраща стратегія в цьому випадку - самому потерпілому (по можливості без паніки) нахилитися вперед і зробити кілька різких видихів. Або навколишні можуть обхопити його ззаду під пахви і натиснути на сонячне сплетіння (не на груди).

10. Невміла серцево-легенева реанімація.
За ідеєю робити непрямий масаж серця і штучне дихання повинен вміти кожен, по крайній мірі, цьому вчать, починаючи зі школи. Але, якщо ви не вмієте, то краще не братися. А якщо вмієте, то врахуйте декілька зауважень.
Перше - якщо у людини б'ється серце і прощупується пульс, такі заходи не потрібні! Друге, лупити з усієї дурі по грудині не потрібно і небезпечно.
Прекардіальний удар, нанесений неспеціалістом, швидше за все, ніякої користі не принесе, зате можна зламати ребра і нанести ще купу травм.

11. Витяг предметів з ран.
Можна дістати скалку з пальця, злегка проколовший шкіру цвяхом або осколоком тарілки, явно не перерізавши палець навпіл. Але ніколи, ні в якому разі не можна витягати ніякі предмети з більш-менш серйозної рани. Навіть якщо в людині стирчить шматок іржавого дроту.
Якщо переживаєте за інфекцію - так вже пізно, вся зараза вже давно всередині, з нею можна боротися потім, на відміну від кровотечі.
Лікарі «швидкої» не для дяді слідчого притримують ножі та інші сторонні речі на місці до моменту, коли потерпілий виявиться в умовах розгорнутої операційної. Тому що в чистому полі, на дорозі або вдома їм нічим буде зупиняти кровотечу, яка може відкритися після вилучення предмету з рани, і заблокувати крововтрату.
Як би страшно не виглядав чоловік з ножем у грудях, виймати його самому категорично не можна.

12. Алкогольна терапія.
Знеболювання алкоголем увійшло в фольклор міцніше, ніж хотілося б. Перш ніж запропонувати комусь коньячку для анестезії або зігріву, краще пошукати інші варіанти надання допомоги або утриматися від неї взагалі.
По-перше, в п'яному угарі змінюється больова чутливість, а це зайві ворушіння при переломах і утруднення в постановці діагнозу.
По-друге, більшість лікарських засобів не розраховані на одночасний прийом з алкоголем. Не кажучи про те, що п'яний пацієнт - це кошмар лікаря, якого потрібно втихомирювати і надавати допомогу одночасно.

Найчастіше цікавляться

Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)