e-mail: suverenw@gmail.com

Свій погляд

Україна для тих, хто її любить!

Пошук

Новини з відусиль

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Слово контузія в перекладі на російську мову означає забій. Однак цим словом лікарі користуються не для позначення простого забитого місця тієї чи іншої частини тіла. Під контузією розуміють особливе пошкодження, яке полягає в загальному забитті, тобто забитті всього людського організму. Зрозуміло, що забій всього тіла людини, від голови до стопи, може відбутися тільки якимось особливим чином. Жодним твердим предметом не можна вдарити людину так, щоб забити одночасно всі точки на поверхні його голови, тулуба і кінцівок. Нанести таке пошкодження може тільки оточуюче людину повітря або вода, оскільки вони стикаються з усією поверхнею його шкіри. Контузія і наноситься, як правило, повітряною ударною хвилею, що утворюється при вибухах великих артилерійських снарядів та авіабомб, а особливо при атомному вибуху.

Набагато більш рідкісні контузії водяній хвилею. Поразка ж повітряною хвилею - це дуже звичайний вид ушкодження на війні.
Ударна повітряна хвиля при вибуху звичайного снаряда, міни або авіаційної бомби вражає на порівняно невелику відстань - від декількох метрів до декількох десятків метрів, залежно від калібру снаряда, від сили вибуху. Ударна ж хвиля атомного вибуху може викликати контузію на відстань в кілометр і більше від місця вибуху.

Сильному удару повітряної хвилі піддається більш-менш рівномірно все тіло людини. Але різні частини організму не однаково витримують цей удар. Найбільше страждає мозок і взагалі нервова система контуженого. На шкірі, в м'язах і кістках ударна хвиля може викликати помітні зміни тільки при дуже великій силі дії, що приводить до негайної смерті. А розлади, залежні від ураження нервової системи, неодмінно з'являються при кожній, навіть найлегшій контузії. Насамперед контузія викликає втрату свідомості - це її найбільш важлива ознака. Втрата свідомості може тривати від декількох хвилин (при найлегших контузиях) до багатьох годин. При смертельних контузиях уражений помирає, не приходячи до тями. Легкий ступінь контузії не супроводжується іншими помітними розладами, крім втрати свідомості. При більш важких ушкодженнях ударною хвилею до несвідомого станом приєднуються розлади, дихання та серцевої діяльності, але не різкі і не тривалі. Найважчі контузії можуть викликати значні порушення дихання, аж до зупинки його, яка і служить іноді причиною смерті.

Допомогу контуженим потрібно надавати насамперед з урахуванням того, що він знаходиться в несвідомому стані. Людина, яка втратила свідомість, безпорадна. Вона може захлинутися, якщо впала обличчям у невелику калюжку води, може згоріти, якщо невелика іскра впала їй на одежу, потрапити під колеса або гусениці транспорту та бойових машин.

При неважкій контузії свідомість незабаром повернеться до ураженого; єдина допомога, яка потрібна - це влаштувати ураженого так, щоб з ним нічого не могло статися, поки він лежить без свідомості. Якщо контужений добре дихає, потрібно подбати тільки, щоб він лежав горілиць, не в воді, не в сусідстві з полум'ям (палаючим будовою, хмизом, травою і т.п.) і по можливості не на шляху транспорту або танків. Необхідно перевірити також, чи немає у контуженого одночасного поранення з небезпечним кровотечею, чи не тліє де-небудь його одяг. У цьому і полягає вся допомога, якої потребує контужений при хорошому диханні.  Після повернення свідомості легко контужені, як правило, зберігають боєздатність і можуть залишатися в строю.

Більш складною допомоги вимагають люди, які отримали дуже важку контузію, у яких втрата свідомості супроводжується розладом дихання. Якщо контужений не дихає, допомогу йому доведеться надавати, як при уявній смерті від удару електрострумом, тобто робити штучне дихання. Але, перш ніж приступити до штучного дихання, необхідно подивитися, чи не набилися  в рот і в ніс контуженого земля або пісок. Це нерідко може трапитися, оскільки вибух снаряда або авіабомби, а особливо наземний атомний вибух розкидає навколо великі брили грунту. Якщо в носі і за губами контуженого виявиться земля, а зуби будуть стислі, то доведеться відкрити рот силою, вставивши між зубами, збоку, який-небудь твердий предмет. Відкривши рот, потрібно якнайкраще очистити його і глотку контуженого спочатку пальцем, потім хусткою або шматком бинта. Потім вже починають робити штучне дихання.
Треба пам'ятати також, що при ураженні ударною хвилею одночасно з контузією можуть виникнути й інші ушкодження. Людина може бути збита з ніг, піднята на повітря, при падінні може вдаритися об землю, об камінь і т.п., може також отримати удар яким-небудь твердим, важким предметом, відкинутим силою вибуху. Значить, у контуженого завжди можливі удари різних частин тіла, навіть переломи кісток. Ці ушкодження іноді виявляються небезпечніше самої загальної контузії, особливо переломи черепа. Такого ураженого треба виносити з поля бою в медичний пункт. Контуженим, що має рану або перелом, потрібно надати таку ж допомогу, яку взагалі вимагають ці ушкодження: накласти пов'язку, шину, зупинити кровотечу і т.д.

Контузія, якщо вона не занадто важка і не призведе до негайної смерті, завжди закінчується благополучно. Наслідки  які після неї залишаються порушення слуху, заїкання та інші нервові розлади - добре піддаються лікуванню і досить скоро проходять.

Зовсім особливі пошкодження виходять від довгого передавлювання окремих частин людського тіла. Таке передавлювання відбувається, якщо на людину обрушиться значний тягар - стіна або покрівля будівлі, перекриття бліндажа або землянки, велика брила землі або камінь і т.п. Найбільш часто такі випадки можливі при руйнуванні населених пунктів або оборонних споруд артилерійським вогнем, бомбардуванням з повітря і особливо атомним вибухом.

Від передавлювання часто страждає грудна клітка. У людини, що піддалося здавлению грудей, відбувається сильний приплив крові до голови і шиї. У судинах цих областей тіла нагромаджується стільки крові, що найдрібніші судини (капіляри) не витримують її напору і рвуться. Кров з них просочується в шкіру та інші тканини. Обличчя придавленого і шия до ключиць припухають і приймають синій колір, на шкірі з'являється безліч дрібних синців. Утворюються крововиливи на губах і особливо на білках очей, очі, як кажуть, "наливаються кров'ю". Вигляд такого придавленого може спричиняти важке враження, здається, що пошкодження дуже небезпечне. Задуха, кашель і болі в грудях також спочатку можуть бути дуже сильні. Але незабаром після звільнення придавленого дихання поліпшується. Синці на обличчі і шиї поступово (за кілька днів) зникають і пошкодження не залишає якихось серйозних наслідків. Звичайно, якщо тиск дуже сильний, то придавлений може задихнутися раніше, ніж його встигнуть звільнити.

Допомога, зрозуміло, полягає в тому, щоб якомога швидше видалити з грудей причину придавлення. Після звільнення потерпілому слід надати напівсидяче або сидяче положення, щоб йому легше було дихати. Потерпілому потрібен спокій, ходити він не повинен, поки зовсім не припиниться утруднення дихання. Дуже допомагають вдихання кисню, тому рятувальні команди, що працюють по витяганню уражених з-під руїн, забезпечуються невеликими балонами з киснем.

Зовсім інша картина виникає від тривалого придавлювання м'яких частин тіла, особливо ніг - стегон і гомілок. У цих частинах немає важливих для життя органів. І все ж придавлювання їх протягом декількох годин може привести до дуже небезпечних наслідків. При цьому, чим більша частина ніг була придавлена ​​і чим довше тривав тиск, тим важче буде пошкодження.

Небезпека полягає в роздавлюванні великої кількості м'язової тканини ("м'яса"). У розчавлених м'язах утворюються особливі речовини, отруйні для організму; як тільки придавливание припиниться і відновиться потік крові в придавленій частини тіла,  ці речовини всмоктуються в кров, розносяться по всьому організму  викликаючи важке отруєння. Якщо вчасно не буде застосовано необхідне лікування, виникає небезпека для життя потерпілого.

М'язової тканини особливо багато в ногах, тому їх придавливание найбільш небезпечно. Але й придавлювання рук може мати такі ж наслідки, тільки в меншому ступені. Зрозуміло, що якщо разом з придавливанням м'язів будуть поламані і кістки, то небезпека пошкодження збільшиться ще більше. Перша допомога полягає в найбільш швидкому, але при цьому дуже обережному звільненні потерпілого від тиску. Не можна силоміць витягати придавлені ноги з-під руїн. При такому насильницькому витягуванні можна обдерти шкіру на придавленій частини тіла або нанести потерпілому інші додаткові ушкодження. Крім того, різкі рухи, розминка м'язів, поштовхи і т.п. посилюють всмоктування отруйних речовин з придавлених тканин. Тому потрібно спочатку зняти або підняти предмет що причавив людину (колода, брила камінь і т.п.), а потім вже обережно витягувати потерпілого.

Коли людина залишався придавленою в руїнах довгий час, наприклад, кілька годин, віна може бути змучена спрагою. Це дуже сильно послабить потерпілого. Тому, якщо є доступ до голови потерпілого, його слід напоїти, перш ніж приступати до вилучення. Дуже корисно разом з водою дати трохи горілки (20-30 грам на склянку води) і 1-2 шматки цукру. Це може зміцнити сили придавленого.

Якщо немає важких ушкоджень (наприклад, переломів) і потерпілий не занадто виснажений довгим знаходженням під руїнами, то після звільнення він часто відчуває себе зовсім непогано. Нерідко людина здатна навіть ходити; на придавлених частинах тіла може не бути ніяких видимих ​​пошкоджень - тільки невеликі садна, синці, ділянки зблідлий шкіри. Але дуже скоро, іноді вже через кілька хвилин після звільнення потерпілого від тиску, картина міняється. Частини тіла, наприклад, ноги, починають швидко опухати. Одночасно у потерпілого з'являється неспокій, Почуття туги, блідість, слабкість, різкий занепад серцевої діяльності. Потім може розвинутися важке захворювання нирок, так як отрута що утворилися в придавлених тканинах  виділяються з крові з сечею і при цьому вражають нирки. Тому удаваному гарному стану потерпілого, якого витягли з-під руїн, довіряти не можна. Потерпілому з першої ж хвилини необхідний повний спокій. Він повинен лежати і не робити будь-яких рухів пошкодженою частиною тіла (ногами, руками). Потрібно негайно покласти потерпілого на носилки. Якщо є рани, потрібно закрити їх пов'язками з індивідуального перев'язувального пакету, при наявності переломів накласти шини і т.п. Придавленого необхідно якомога швидше доставити на медичний пункт, щоб встигнути вчасно почати необхідне лікування.

Найчастіше цікавляться

Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)