e-mail: suverenw@gmail.com

Свій погляд

Україна для тих, хто її любить!

Пошук

Новини з відусиль

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Всі складні органічні речовини, що утворюються рослинами, містять великі запаси потенційної енергії, яку людина отримує разом з їжею. Серед первинних продуктів фотосинтезу у листках рослини виробляється дуже багато складних органічних сполук - білків, жирів, вуглеводів, ефірних олій, амінів, алкалоїдів тощо. Один квадратний метр поверхні листя утворює за  день 5-7 г органічної речовини. Щорічно зелені рослини нашої планети утворюють їх мільярди тон. Захисні властивості кожної рослини спрямовані, насамперед, на збереження листя - головного апарату фотосинтезу.

 Пристосувальний механізм захисту полягає в наявності біля основи черешка основного листка запасних бруньок, з яких, у випадку загибелі основних листків, розвинуться нові. Ці запасні бруньки вкриті тонким шаром смолистих речовин, які бджоли збирають, приносять до вулика й зашпаровують ними щілини та отвори, таким чином захищаючи вулик від протягів і зберігаючи в ньому особливий мікроклімат.

Ця натуральна смолиста речовина має назву прополіс.

Назва прополіс походить від двох термінів (латинського та грецького), а саме: «про» - попереду та «поліс» - фортеця, місто. Саме за допомогою прополісу бджоли регулюють ширину льотка залежно від температури навколишнього середовища та з метою кращого його контролю та захисту.

Однак прополіс не лише герметизує вулик, він захищає бджолину сім'ю від вірусів і бактерій. Бджоли складають його переважно поблизу льотка: утворюючи широкий дезінфікуючий «килим» з прополісу. По ньому проходять усі бджоли, незалежно від того, прямують вони до вулика чи у зворотному напрямку. Бактерицидна та бактеріостатична дія цього прополісного покриття має для бджіл особливе значення, якщо прийняти до уваги велике скупчення особин у бджолиних сім'ях: на 50000 см3 у кожному вулику проживає 50000- 60000 бджіл. При такому скупченні заразні хвороби призводили б до повної загибелі усієї сім'ї.

Взагалі бджоли використовують прополіс у п'яти випадках. У першу чергу, він використовується для замазування щілин домівки бджіл. По-друге, на територіях з холодним кліматом прополіс слугує для зменшення розміру льотка. Третім аспектом збору прополісу є створення його запасів на випадок критичних обставин, як, наприклад, необхідність комбінування його з воском для того, щоб забальзамувати «непроханого гостя», який потрапив до вулика й загинув від бджолиної отрути, але його розміри та вага є занадто великими, щоб бджоли могли позбавитися, викинувши геть. Бджолярі доволі часто знаходять у вулику муміфікованих ос, мишей та ящірок, ізольованих у прополісі, як у саркофазі. Оброблені таким чином шкідники можуть пролежати декілька років без будь-яких ознак розкладання.

Використовують у вулику прополіс і для кріплення вертикальних стільників до основи стельової дощечки. Зазвичай бджоли зміцнюють ці стільники, застосовуючи той самий матеріал, з якого їх будують. Проте часто вони згри­зають його, замінюючи новою речовиною, що складається з суміші воску та прополісу, або накладають прополіс поверх воску у місці з'єднання. Додавання прополісу до воску надає останньому міцності. Стільники містять приблизно 90-95 % чистого воску та 5-10 % прополісу.

Але найголовніша мета, з якою бджоли використовують прополіс, це покриття тонкою плівкою цієї смолистої речовини чарунок нових стільників, призначених для вирощування розплоду. Дослідники зазначають, що в цьому випадку використовується прополіс, який дещо відрізняється від звичайного смолистого матеріалу, зібраного з бруньок рослин й трохи зміненого додаванням виділених залозами бджіл ензимів. Науковці припускають, що при виготовленні речовини, якою бджоли полірують чарунки стільників з одночасним дезінфі­куванням, вони використовують як головне джерело матеріалу пилок.

Крім пилку, до виробництва прополісу, що складається з безлічі речовин, мають безпосереднє відношення різноманітні клеї, смоли та барвники, які бджоли збирають у полях та луках і приносять до вулика, додаючи до цієї духмяної суміші віск

СКЛАД ПРОПОЛІСУ

Компонент

Вміст у прополісі, %

Рослинні смоли

50-55

Віск

30

Ефірні масла

8-10

Квітковий пилок

5

Кристалічні сполуки

незначна кількість

Механічні домішки

5-12

Натуральний прополіс пекуче-гіркий на смак. Має різноманітне забарвлення: Залежно від виду рослин, з яких бджоли збирали смолисті речовини, буває зелений, Зеленувато-коричневий, коричневий, жовто-коричневий, бурий, практично до чорного. Щільність прополісу більша, ніж у бджолиного воску, якщо занурити у Воду, він опускається на дно. У воді не розчиняється. Спочатку досить м'який, але при зберіганні густішає і поступово твердне, перетворюючись у тендітну крихку Масу, на зразок темної каніфолі. За температури 15 °С твердий та крихкий. За більш високої температури стає м'яким та липким. Плавиться при 65—80 °С.

Дія прополісу на організм людини здебільшого обумовлена його хімічним складом - непостійним та унікальним. Він є багатим джерелом необхідних Людині мікро- та макроелементів, містить калій, кальцій, фосфор, магній, сірку, залізо, цинк, марганець, мідь, ванадій, олово, титан, кремній, хром, барій, стронцій тощо.

Крім того, у ньому виявлено органічні кислоти: ферулова, кавова, бензойна. Саме ці біологічно активні речовини забезпечують виражену антибактеріальну ДІЮ прополісу. Фенолкислоти мають також в'яжучі властивості, що сприяє загоєнню ран та виразок, чинять жовчогінну, сечогінну, капілярозміцнюючу та протизапальну дії.

У невеликих кількостях прополіс містить майже всі вітаміни: В1, В2, В6,Е;нікотинову і пантотенову кислоти тощо.

Прополіс є найкращим природним антибіотиком, який, на відміну від автентичних препаратів, не шкодить організму людини, не знищує корисну мікрофлору, не викликає звикання, причому у патогенних мікроорганізмів відсутня резистентність (стійкість) до нього. Доведено, що прополіс синергічно поєднується із синтетичними антибіотиками, підсилюючи їх дію. Його антибактеріальний ефект є бактерицидним, тобто він знищує бактерії шляхом пригнічення їх життєдіяльності. Протимікробна ефективність не знижується навіть при зберіганні прополісу впродовж 3-4 років! А зберігання розчину прополісу в етиловому спирті не призводить до зменшення його антибактеріальної активності впродовж 10-15 років!

Протигрибкові та противірусні властивості прополісу різного ботаніко- географічного походження дуже схожі. Цей продукт бджільництва має найвищу протигрибкову активність на 40 дріжджових штамів {Candida аІЬісаns, Candida  gІаЬгаtа, Candida crusei і Trichosporon тощо).

Прополіс знищує віруси, а також припиняє їх розмноження. Найбільш значуща його активність по відношенню до вірусів грипу.

Усім відомо, що кожної осені очікувано трапляється епідемія грипу, та грип зазвичай буває іншого різновиду, ніж торік чи позаторік. Людство ледве встигає створювати ефективні засоби, щоб убезпечити себе. Віруси грипу дуже швидко пристосовуються.

Бджоли ніби володіють таємницею, який вірус грипу буде найактивнішим. Той прополіс, який вони збирають восени та на початку літа, завжди найбільш ефективний саме проти тих вірусів, які з'являться лише пізньої осені та взимку. І це ніяк не пов'язано зі смолою рослин, з якої вони виробляють прополіс. Якщо людина скористається лише смолою, оздоровчого ефекту не буде.

 

Прополіс також може використовуватися як захисний засіб від кишкових паразитів, наприклад, по відношенню до S.mansoni та трофозоїтів Giardia duodenalis. Згубно діє на збудників туберкульозу, сальмонельозу, тифів.

Вважається, що антибактеріальна, противірусна та протигрибкова активність вища у яскраво-помаранчевих зразках прополісу та нижча - у сірих. Проте будь-який різновид значно підвищує імунологічну реактивність організму людини та має винятковий анестетичний ефект: у 5 разів сильнішим, ніж ефект від застосування новокаїну.

Протимікробні властивості майже рівною мірою притаманні як водним, так і спиртовим, гліцериновим та масляним розчинам прополісу. Проте присутність спирту різко звужує спектр застосування прополісного розчину.

Компанія ФІТАПІСВІТ® пропонує споживачам своєї продукції фітапібальзам АПІ-ВІ на основі 20 % водного розчину прополісу. Завдяки відсутності спирту фітапібальзам широко використовується у комплексній терапії при багатьох патологічних станах, а також з метою профілактики.

Цей універсальний продукт виготовлено з високоякісного очищеного прополісу, біологічні властивості якого посилюються при розчиненні у підготовленій та очищеній за новітніми, низькотемпературними технологіями шунтованій воді. У такому екстракті зберігається 99,2 % усіх корисних компонентів прополісу, кожен з яких має притаманні лише йому біологічні властивості та природну фізіологічну оздоровчу дію.

Було доведено, що водний розчин прополісу, порівняно зі спиртовим, містить більше активних сполук, які мають значний антиокиснювальний ефект, забезпечуючи гальмування процесів окиснення вільних радикалів. Крім того, водні фракції виявляють більш потужну протигрибкову активність,  порівняно зі спиртовими, пригнічують віруси герпесу, грипу та гепатиту.

Вода, пропущена крізь мінерал шунгіт, структурується та додатково мінералі­зується за рахунок мікро- та макроелементів (кремнію, заліза, калію, магнію, сірки тощо), що є складовими шунгіту. Водний розчин прополісу АПІ-ВІ не має осаду, очищений від баластних речовин, внаслідок чого концентрація і корисних речовин в ньому у 8 разів більша, ніж у звичайному прополісі з  пасіки. Оброблена шунгітом структурована вода стає цілющою сама по собі та підвищує лікувальні властивості прополісу, у комплексі з яким сприяє підвищенню опору організму до різноманітних вірусів та мікробних штамів.

Французький дослідник П. Лаві довів, що витяжка прополісу чинить бактеріостатичну дію приблизно на ЗО мікробних штамів. Причому, речовини, що обумовлюють бактерицидну та бактеріостатичну дію прополісу, стійкі до високої температури та практично не руйнуються при нагріванні розчинів.

Прополіс - потужний антиоксидант. Даний ефект виникає завдяки високій концентрації фенольних смол та інших компонентів.

Антиоксиданти - це молекули, що здатні уповільнити або запобігти окисненню інших молекул і, таким чином, запобігають мутації клітин, розвиненню окиснювального стресу, який сприяє розвитку хронічних та дегенеративних захворювань: аутоімунних розладів, старіння, катаракти, ревматоїдного артриту, серцево-судинних і нейродегенеративних.

     Вміст фенольних сполук у прополісі варіюється залежно від його ботанічного походження, але у переважній більшості різновидів прополісу зафіксовано антиоксидантну дію. При порівнянні властивостей бджолиного обніжжя, маточного молочка та екстракту прополісу останній виявляє найбільш високу антиоксидантну активність.  

  Фенольні сполуки також відповідають за гепатопротекторну функцію. Додаткове використання прополісу є профілактикою здоров'я печінки та пререшкоджає згубному впливу опромінень.

   Його можна розглядати як допоміжний засіб для стимуляції імунної системи людини. Імуностимулюючий ефект досягається за рахунок збільшення вироблення антитіл й активації В- і Т-лімфоцитів.

 Отже, зміцнення імунітету та бактерицидність - дві провідні властивості прополісу. Більш того, прополіс є загальнозміцнюючим, стабілізуючим нервову систему та стимулюючим кровообіг засобом. Сферою його застосування є всі інфекційні захворювання та розлади імунної системи.

Прополіс може застосовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо.

Внутрішньо прополіс застосовують переважно при ослабленому імунітеті, фекційних захворюваннях органів травлення та виділення, для загального зміцнення і стабілізації нервової системи, а також при серцево-судинних захворюваннях. Систематичне застосування прополісу навіть у дуже незначних костях (0,1 мг / кг) гальмує агрегацію (склеювання) тромбоцитів і, таким чином, відіграє певну роль у профілактиці та лікуванні тромбозу кровоносних судин.

Зовнішньо застосовують при ураженнях шкірних покривів, після хірургічних втручань, при захворюваннях шкіри та очей, у стоматології та гінекології.

Бактерицидна та загоювальна дії прополісу підтверджені численними клінічними дослідженнями. Крім того, він швидко послаблює біль. Його успішно застосовують при лікуванні ран, опіків та виразок.

При фурункулах, грибкових інфекціях та герпесі больові відчуття і свербіж можуть зникнути вже за одноразового застосування. При більш тривалому застосуванні запалення та нагноєння швидко минають, не залишаючи косме­тичних дефектів.

Для успішного результату краще застосовувати прополіс одночасно зовнішньо та внутрішньо, поєднуючи з медом чи бджолиним обніжжям. На відміну від хімічних засобів, прополіс не порушує корисну мікрофлору, не викликає звикання та стимулює захисні властивості організму.

Природа та бджола пропонують людині величезну кількість корисних продуктів, які здатні у комплексі здійснити цілющий вплив на організм. Прополіс вони виробляють задля власної безпеки та мимоволі дарують людині унікальний продукт, загадкові властивості якого й досі остаточно не вивчено.

Прополіс є складником багатьох продуктів Компанії ФІТАПІСВІТ©, зокрема «АПІ-ВІ», «ЕКСТРАСАН» тощо.

 

Статтю взято з книги: "Довголіття від природи з "ФІТАПІСВІТ®"

Також читайте:

 

 

 

Найчастіше цікавляться

Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)
Відгуків (0)